Lëvozhgat e vezëve mos i hidhni kurr

Ndaloni së hedhuri lëvozhgat e vezëve: 7 përdorime gjeniale në shtëpi

Duke qenë se asgjë nuk krijohet, gjithçka ndryshon, këshillat dhe truket që jua bëjnë më të lehtë jetën e përditshme na kanë mahnitur gjithmonë! Midis tyre, lëvozhgat e vezëve janë të dobishme në shumë mënyra! Le të zbulojmë së bashku se si mund ta thjeshtoni jetën tuaj të përditshme.
Vezët janë një burim i pashtershëm i lëndëve ushqyese për shëndetin. Thjesht, ne shpesh priremi të heqim qafe gjërat që mund ta bëjnë jetën tonë më të lehtë në shtëpi.

Pasi të keni ngrënë vezë të ziera fort, instinkti juaj i parë është të hiqni qafe lëvozhgat. Megjithatë, kjo e fundit mund t’ju ndihmojë me shumë punë kopshtarie, por edhe me mirëmbajtjen e shtëpisë. Mos e hidhni këtë burim shumë të dobishëm mineralesh!

Pse lëvozhgat e vezëve duhet të ruhen në shtëpi?
Veza është një burim i pashembullt i lëndëve ushqyese me shumë përfitime, megjithatë ne i heqim në mënyrë rutinore lëvozhgat pa e kuptuar se ato mund të jenë shumë të dobishme. Riciklimi i këtyre membranave të pasura me kalcium dhe magnez mund – pasi të copëtohen – të përdoret si në kopsht ashtu edhe në shtëpi.

Vezë e fortë
1- Ricikloni lëvozhgat e vezëve për të pastruar tiganët tuaj
Predha përbëhet nga një sërë materialesh organike që, falë vetive të tyre gërryese, veprojnë si një agjent pastrimi, veçanërisht duke hequr yndyrën e poshtme të një tenxhere si soda e bukës. Për të përdorur lëvozhgën e mbetur, duhet të grihet në blender derisa të krijohet një pluhur homogjen. Duke përdorur një leckë ose sfungjer dhe ujë me sapun, gjithçka që duhet të bëni është të fërkoni enët tuaja për t’i bërë ato të shkëlqejnë. Një argument bindës për të shpëtuar lëvozhgat e vezëve tuaja të ziera fort!

Lëvozhgat e vezëve me pluhur
2- Përdoreni këtë lëndë organike për të prodhuar fidanë

2- Përdoreni këtë lëndë organike për të prodhuar fidanë

Nëse dëshironi të mbini bimë të brendshme ose të jashtme pa tenxhere plastike – ekologjia ju detyron! – do të jetë i kënaqur ta zbulojë këtë truk. Rritja e një bime në gjysmë lëvozhgë veze të zbrazët është alternativa më e mirë për mbjelljen miqësore me mjedisin. Për ta bërë këtë, duhet ta mbushni me tokë dhe t’i shtoni farat. Ju rekomandojmë që këto gjysmë membrana t’i vendosni në kutitë e tyre dhe të prisni derisa bimët të rriten mjaftueshëm. Pasi të keni vendosur guaskën në tokë, ajo do të dekompozohet dhe do t’i sigurojë tokës karbonatin e kalciumit të nevojshëm për rritjen e kërcellit tuaj të ri.

Bimë

3- Ky material organik është i përsosur për rrobat tuaja

Në vend që të përdorni kimikate, zgjidhni lëvozhgat e vezëve të grimcuara pikërisht në rrobat tuaja. Mund të ketë një efekt të rëndësishëm pastrimi, veçanërisht në rrobat tuaja të bardha, për të ruajtur ngjyrën e tyre. Mjafton të hedhim copat në rrjetë së bashku me një fetë limoni, një agrume shumë efektive për zbardhjen e lirit. Lavanderia juaj është më e bardhë se kurrë!

Lani lëvozhgat e vezëve

4- Lëvozhga e vezës: një burim mineralesh për tokën në kopshtin tuaj

Thërrmimi i lëvozhgave të vezëve mund t’ju ndihmojë gjithashtu të ruani kopshtin tuaj. Për një përzierje vazoje të pasur me lëndë ushqyese, mund ta groposni në tokë. Zbërthimi i tyre mundëson ujitje më të mirë të tokës duke siguruar lëndë ushqyese shtesë për bimët. Për të përshpejtuar procesin, mos ngurroni të shtypni lëvozhgat në copa të vogla. Një këshillë e mirë për plehërimin ekologjik të tokës.

pemë frutore

5- Lëvozhgat e vezëve janë veçanërisht të dobishme për domatet dhe perimet e caktuara

Lëvozhgat e vezëve janë të shkëlqyera për mineralizimin e tokës, dhe kjo është veçanërisht e vërtetë për bimët e domates, ushqimin e frikshëm të shëndetshëm, për sa kohë që lëvozhga e biodegradueshme në tokë para mbjelljes. Ky truk i ndihmon frutat të qëndrojnë më gjatë gjallë dhe gjithashtu vepron si një pleh natyral i dobishëm, veçanërisht për kungujt, specat, lakrën dhe brokolin.

Perimet

6- Lëvozhga e vezës: një insekticid natyral

Lëvozhga e grimcuar e vezës jo gjithmonë i largon të gjitha insektet e dëmshme si afidet, milingonat apo parazitët, por nga ana tjetër është e rrezikshme kundër kërpudhave që mund të gërryejnë gjethet. Për të bërë plehun tuaj natyral, do t’ju duhet të spërkatni copa të vogla të lëvozhgave të vezëve të grimcuara në bazën e bimëve. Edhe kërmijtë mbahen larg.

Kompostimi

7- Lëvozhgat e vezëve: një pleh natyral

Një lugë gjelle pluhur lëvozhga veze është një burim i pasur lëndësh ushqyese për kopshtin tuaj të perimeve, sepse mund ta përdorni për të bërë kompost për bimët tuaja, të cilave mund t’i shtoni mbetje të tjera organike. Kjo guaskë kërmilli vepron si një repelent kundër kërmijve dhe shërben si një pleh natyral për pasurimin dhe përmirësimin e cilësisë së tokës.

Do ta kuptoni: mos i hidhni lëvozhgat e vezëve, përdorni përsëri! Tani do të konsumoni plotësisht vezët tuaja të ziera fort!