Mjaltë, lëng limoni, qepë, hudhër dhe xhenxhefil të grirë – Përdorni një lugë çaji çdo ditë dhe bëhuni gati të mahniteni!

Mjaltë, lëng limoni, qepë, hudhër dhe xhenxhefil të grirë – Përdorni një lugë çaji çdo ditë dhe bëhuni gati të mahniteni!

Gripi është një sëmundje e zakonshme virale që shpesh vjen me simptoma shqetësuese si mukoza dhe kongjestioni i gjoksit. Ndërsa ka medikamente të ndryshme në dispozicion, ia vlen të merren parasysh alternativat natyrore që janë të lehta për t’u përdorur dhe mund të lehtësojnë në mënyrë efektive këto simptoma.

Përbërësit:

1 luge piper i zi
1 lugë çaji mjaltë
2 lugë çaji xhenxhefil të grirë imët
3 gota ujë
Udhëzime:

Ziejeni piperin e zi dhe xhenxhefilin në ujë.
Lëreni përzierjen të ftohet, më pas ziejini për 3 minuta dhe ëmbëlsoni me mjaltë.
Përdorimi:

Merrni këtë zgjidhje sipas nevojës për të lehtësuar simptomat tuaja.
Doza e rekomanduar:

Për përfitime optimale, pini 3 deri në 4 gota tretësirë në ditë.
Nëse simptomat tuaja janë më të lehta, një filxhan me stomak bosh mund të mjaftojë.
Kurë natyrale kundër gripit dhe ftohjes
Përbërësit:

Hudhra e freskët e copëtuar ose e shtypur
Qepë të freskët të copëtuar
Rrënja e xhenxhefilit të sapo grirë
Rrikë e sapo grirë
Piper i kuq i freskët i grirë ose i prerë në feta me fara
Udhëzime:

Përziejini të gjithë përbërësit derisa të jenë të qetë.
Transferoni përzierjen në një kavanoz qelqi hermetik dhe tundeni çdo ditë për dy javë.
Pas dy javësh, kullojeni përzierjen për të nxjerrë lëngun e përdorshëm.
Përfitimet e mjeteve juridike në shtëpi
Këto ilaçe natyrale ofrojnë disa avantazhe për menaxhimin e simptomave tipike të gripit, siç janë mukusi dhe kongjestioni i gjoksit. Ato mund të përdoren së bashku me trajtimet konvencionale për të marrë një qasje më gjithëpërfshirëse për zbutjen e simptomave të gripit.

Mbani mend, është gjithmonë mirë të eksperimentoni me mjete të ndryshme për të gjetur atë që funksionon më mirë për ju. Provoni këto zgjidhje DIY dhe shikoni nëse ato ju ndihmojnë të gjeni lehtësim nga simptomat e gripit.