4 receta për pije detoksike për të pastruar mëlçinë

4 receta për pije detoksike për të pastruar mëlçinë
Le të shohim pijet natyrale dhe organike me bazë lëngje që mund të konsumohen në mbrëmje para se të shkoni në shtrat.

Funksioni kryesor i mëlçisë është filtrimi i gjakut: pastron qelizat e kuqe të gjakut, eliminon produktet e mbeturinave dhe na ndihmon të tretim yndyrnat. Mëlçia është gjithashtu përgjegjëse për kapjen e toksinave që përfundojnë në trupin tonë kur hamë, pimë duhan ose marrim ilaçe.

Pastrimi i mëlçisë suaj (i njohur edhe si detoksifikimi i mëlçisë) ndihmon funksionin e saj ekskretues dhe i jep asaj një nxitje të nevojshme për të ruajtur vitaminat (A, D, K, E) për të cilat trupi ynë ka nevojë.

Le të shohim pijet natyrale dhe organike me bazë lëngje që mund të konsumohen në mbrëmje para se të shkoni në shtrat.

1 – UJI LULEshtrydhesh

Përgatitni këtë pije të shijshme detoksike për të pastruar mëlçinë. Pritini 500 gr luleshtrydhe dhe përzieni me 1,5 l ujë në një shishe. Më pas, vendoseni përzierjen në frigorifer gjatë natës përpara se të konsumoni pijen tuaj. Për të eliminuar toksinat nga mëlçia, është e nevojshme të nxitet marrja e lëndëve ushqyese antioksidante si vitamina C.

Në të vërtetë, luleshtrydhet janë të pasura me vitaminë C, e cila neutralizon radikalet e lira dhe zbërthen toksinat në trup. Përveç kësaj, luleshtrydhet përmbajnë acide natyrale që ndihmojnë në uljen e niveleve të sheqerit në gjak dhe detoksifikojnë mëlçinë.

2 – CAJ Xhenxhefili

Xhenxhefili është hulumtuar për efektivitetin e tij në humbjen e peshës. Në një meta-analizë të rastësishme, u zbulua se ky përbërës do të reduktonte ndjeshëm peshën e trupit duke nxitur djegien e yndyrës.

Për ta përgatitur, grini një rrënjë xhenxhefili, të cilën e shtoni në një gotë të madhe dhe hidhni ujë të nxehtë. Lëreni të ftohet, më pas shtoni lëngun e gjysmë limoni dhe një lugë mjaltë në infuzion për të zbutur shijen nëse keni nevojë.

3 – PIJE ME SHKUFIN DHE LIMON

Shafrani i Indisë është i njohur për vetitë e tij anti-inflamatore dhe antioksiduese. Për të përgatitur këtë pije detoksike të mëlçisë, përzieni lëngun e gjysmë limoni, një lugë çaji pluhur shafran i Indisë dhe një gotë ujë të ngrohtë. Ky kombinim ndihmon në stimulimin e procesit të detoksifikimit të mëlçisë duke mbështetur tretjen.

4 – INFUSION I ÇAJIT TË GJELBLI DHE NENEGJJES

Çaji jeshil është një tjetër antioksidant i fuqishëm që ndihmon funksionimin e mëlçisë. Përgatitni një filxhan çaj jeshil dhe shtoni disa gjethe të freskëta nenexhiku për një përfitim shtesë të tretjes. Nenexhiku ndihmon në qetësimin e stomakut dhe rrit vetitë detoksifikuese të çajit jeshil. Kjo pije konsumohet më së miri në mbrëmje për efektet e saj qetësuese dhe pastruese të mëlçisë.