Limon me xhenxhefil: pija më e mirë për të djegur dhjamin e barkut…

Limon me xhenxhefil: pija më e mirë për të djegur dhjamin e barkut…
Përbërësit për dy pijet me xhenxhefil:
1 litër ujë
1 copë xhenxhefil të freskët, afërsisht 5 centimetra të gjatë,
1 i shtrydhur
limon 2 lugë mjaltë

Limon me xhenxhefil: pija më e mirë për të djegur dhjamin e barkut, qafës, krahëve, shpinës dhe kofshëve!

Për të humbur peshë, është thelbësore të adoptoni një dietë sa më natyrale dhe sa më të papërpunuar, pa OMGJ, pesticide apo aditivë. Këshillohet gjithashtu të shmangni ushqimet e çdo lloji, duke preferuar ushqime të vërteta të shëndetshme të bazuara në fruta dhe perime të freskëta.
Dhe për të kompletuar këtë dietë, asgjë si lëngjet e freskëta, smoothies dhe pijet me bazë bimore si xhenxhefili që nxisin humbjen e peshës.

Xhenxhefili, një aleat i shkëlqyer për dobësim

Sipas një studimi nga Kolegji i Arteve dhe Shkencës KS Rangasamy në Indi, administrimi i përditshëm i një doze gingerol, një përbërës i pranishëm në xhenxhefil, te minjtë obezë, lejoi një ulje të peshës së tyre si dhe të sheqerit në gjak.

Përbërësit për dy pijet me xhenxhefil:
1 litër ujë
1 copë xhenxhefil të freskët, afërsisht 5 centimetra të gjatë,
1 i shtrydhur
limon 2 lugë mjaltë

Përgatitja e infuzionit të xhenxhefilit:
Derdhni ujin në një tenxhere dhe lëreni të vlojë
Grini xhenxhefilin dhe shtoni në ujë
Lëreni të ziejë në zjarr të ulët për rreth 5 minuta
Filtroni infuzionin tuaj përmes një sitë ose një filtri kafeje dhe më pas shtoni lëngun e limonit dhe mjaltin.
Përgatitja e ujit me xhenxhefil:
Grini xhenxhefilin në rende, ose më mirë, vendoseni në një aparat për nxjerrjen e lëngjeve.
Në një karafe përzieni ujin, xhenxhefilin e grirë ose të lëngshëm, lëngun e limonit dhe mjaltin dhe më pas vendoseni gjithçka në frigorifer.
Dhe ja ku e keni, pija juaj detoksike me limon dhe xhenxhefil është gati.
Ju as nuk keni nevojë të blini një pije detoksike në farmaci! Me këtë pije të shëndetshme dhe të lehtë, do të ndiheni më të lehtë dhe të tonifikuar.

Do ta shihni, është e shijshme… dhe ekonomike! Shërbejeni të ngrohtë ose të ftohtë, në varësi të preferencave tuaja.
Idealja është ta pini në mëngjes me stomakun bosh. Por kjo do t’ju bëjë shumë mirë gjatë gjithë ditës. Dhe kur është vapë, është kënaqësi ta pini të ftohtë për të shuar etjen.

Mos harroni se është shumë e rëndësishme të hidratoni, veçanërisht në vapë!