Ujë i ngrohtë dhe shafran i Indisë:

Ujë i ngrohtë dhe shafran i Indisë: pse është mirë ta pini në mëngjes
Shafrani i Indisë ofron një mori përfitimesh për trupin tonë, i pasur me veti ushqyese, vepron si një anti-inflamator, antioksidant dhe anti-plakje.

Shafrani i Indisë ofron një mori përfitimesh për trupin tonë. I pasur me veti, vepron si një agjent anti-inflamator, antioksidant dhe anti-plakje.

Studime të shumta shkencore mbi këtë erëz nxjerrin në pah vetitë shëruese të kurkuminit, një substancë që gjendet tek shafrani i Indisë.

Ka shumë mënyra për të përfshirë shafranin e Indisë në dietën tonë, por në këtë artikull, ne sugjerojmë një metodë veçanërisht efektive: një infuzion me shafran i Indisë.

Ky infuzion ka veti anti-inflamatore dhe antikancerogjene, ofron mbrojtje për trurin, zemrën dhe mëlçinë, vonon fillimin e Alzheimerit, përmirëson tretjen, forcon sistemin imunitar dhe është i dobishëm për trajtimin e artritit dhe diabetit të tipit 2.

Për të përgatitur një infuzion me shafran të Indisë, zieni 2 gram pluhur shafrani në një filxhan ujë. E pini të nxehtë para mëngjesit.

Praktika e pirjes së ujit të ngrohtë me shafran të Indisë në mëngjes mund të jetë një shtesë e thjeshtë por e fuqishme në rutinën tuaj të përditshme. Ky infuzion i lehtë për t’u përgatitur shfrytëzon përfitimet e fuqishme të shafranit të Indisë, duke e bërë atë një mënyrë të shkëlqyeshme për të nisur ditën me një notë të shëndetshme.”