Gatuani 10 degë rozmarine në shtëpi dhe habituni

Gatuani 10 degë rozmarine në shtëpi dhe do habiteni me të vërtetë se çfarë do të vini re pas pak

Rozmarina është një përbërës thelbësor në çdo shtëpi, duke mundësuar krijimin e pjatave të shijshme, nga mezetë deri tek pjatat kryesore mbresëlënëse. Është e domosdoshme. Megjithatë, pakkush e di se zierja e tij për 5 minuta zbulon diçka vërtet të pabesueshme, një sekret që do të habisë amvisëritë në mbarë botën.

Sapo të provoni këtë truk, është e vështirë të jetosh pa të. Ja çfarë është dhe si funksionon.

Truket e pastrimit: Ilaçi magjik i panjohur
Çdo shtëpiake është në kërkim të trukeve të pastrimit që kursejnë kohë dhe përpjekje, veçanërisht kur pret mysafirë dhe dëshiron të lërë një përshtypje të mirë.

Qëndrimi i informuar për zbulime të ndryshme mund të ndryshojë jetën tuaj. Për shembull, zierja e pak rozmarine në ujë krijon një ilaç magjik të dobishëm për aplikime të ndryshme në shtëpi. Është një metodë që sjell kënaqësi të madhe me përpjekje minimale në periudha të ndryshme të ditës.

Pse Rozmarina është e dobishme në shtëpi dhe në cilat situata

Rozmarina është një bimë aromatike me veti pothuajse magjike, e cila rezulton e dobishme për aromatizimin dhe aromatizimin e mjediseve shtëpiake. Si një deodorant natyral, eliminon aromat e këqija, duke lënë një aromë të këndshme pa u mposhtur. Rezultati është i vështirë për t’u arritur me përbërës të tjerë ose produkte të dizajnuara posaçërisht.

Thjesht mbushni një tenxhere të vogël me ujë rubineti dhe hidhni dhjetë degë rozmarine të sapokëputura. Lëreni të ziejë për disa minuta, lëreni të ziejë për 5 minuta, më pas fikni zjarrin dhe lëreni të piqet sipas nevojës.

Edhe me sobën e fikur, aroma e lëshuar mbush hapësirën, duke i bërë dhomat të kenë erë të jashtëzakonshme. Në mënyrë të ngjashme, rozmarina e zier mund të bëhet një locion fantastik për flokët dhe bukurinë.

Si ta përdorni rozmarinën në flokë dhe në gatim:

Si të përdorni rozmarinën në flokë dhe në gatim: Ilaçe të pagabueshme, të jashtëzakonshme

Në këtë rast, përdorni ujin e rozmarinës vetëm pasi të ftohet. Fillimisht mund të përdoret për të deodoruar dhe aromatizuar dhomat, më pas mund të aplikohet në lëkurë. Ky ilaç i lashtë, i përdorur nga gjyshet tona, forcon fibrat e flokëve dhe lufton rënien e flokëve pa blerë produkte që mund të dëmtojnë flokët e ndjeshëm.

Si një zgjidhje natyrale, e bërë në shtëpi, kursen gjithashtu shuma të konsiderueshme parash. Me kalimin e kohës, uji i rozmarinës mund të trajtojë humbjen e flokëve ose problemet e rrallimit të flokëve. Për të aplikuar siç duhet ujin e rozmarinës, filtroni atë, mbushni një shishe me spërkatje dhe spërkateni drejtpërdrejt në lëkurën e kokës.

Rekomandohet të masazhoni butësisht kokën me majat e gishtave me lëvizje të buta rrethore. Përdorimi i locionit të paktën tre herë në javë jep rezultate të pabesueshme në vetëm një muaj. Përndryshe, mund të përdoret për erëza të pjatave. Filtroni ujin dhe ngrijeni në kube akulli. Thjesht nxirrni një kub sipas nevojës dhe shtojeni direkt në lëngje mishi ose salca, duke e bërë atë një përbërës të domosdoshëm kuzhine”.