Pija magjike për gripet e sezonit ! Në një enë, përzijeni xhenxhefilin, qepën, hudhrën, lëngun e limonit dhe mjaltin – Ja si ta përgatisni

Pija magjike për gripet e sezonit ! Në një enë, përzijeni xhenxhefilin, qepën, hudhrën, lëngun e limonit dhe mjaltin – Ja si ta përgatisni

Gripi është një gjendje të zakonshme virale, e shoqëruar shpesh me simptoma të pakëndshme si mukoza dhe kongjestion i gjoksit.
Njohni një sërë opsionesh farmaceutike të disponueshme, por propozoni të eksploroni alternativa të thjeshta, natyrale për lehtësimin e simptomave.
Mjete efektive shtëpiake për lehtësimin e mukusit dhe gëlbazës:

Përbërësit:

1 luge piper i zi
1 lugë gjelle mjaltë
2 lugë gjelle xhenxhefil të grirë
3 gota ujë
Përgatitja dhe përdorimi:

Zieni ujin në një tenxhere, më pas shtoni xhenxhefil dhe piper të zi.
Ziejeni përzierjen për tre minuta, lëreni të ftohet dhe më pas ëmbëlsoni me mjaltë.
Pini këtë zgjidhje sipas nevojës për lehtësimin e simptomave.
Doza e rekomanduar:

Për rezultate më të mira, konsumoni 3 deri në 4 gota në ditë për të ndihmuar në zbutjen e kongjestionit dhe kollës. Për simptoma më pak të rënda, një filxhan me stomak bosh mund të jetë i mjaftueshëm.
Ilaç natyral shtesë për ftohjet dhe gripin:

Përbërësit:

Hudhra e freskët, e copëtuar ose e shtypur
Qepë të freskët, të copëtuar
Rrënja e xhenxhefilit të freskët të grirë
Rrikë e freskët e grirë
Piper i freskët kajen, i prerë me fara dhe i copëtuar ose i prerë në feta
Përgatitja dhe përdorimi:

Përziejini të gjithë përbërësit derisa të jenë të qetë.
Transferoni në një kavanoz qelqi hermetik dhe lëreni të qëndrojë për dy javë, duke e tundur çdo ditë.
Pas dy javësh, kullojeni për të marrë lëngun për përdorim.
konkluzioni:

Përmblidhni përfitimet e këtyre ilaçeve natyrale, duke theksuar potencialin e tyre për të lehtësuar simptomat e zakonshme të gripit, si mukoza dhe kongjestioni i gjoksit.
Inkurajoni të provoni këto zgjidhje shtëpiake si një plotësues i trajtimeve tradicionale për një qasje më holistike ndaj menaxhimit të gripit.