Ilaçi i preferuar i gjyshes për pastrimin e gjakut dhe uljen e presionit të gjakut!

Ilaçi i preferuar i gjyshes për pastrimin e gjakut dhe uljen e presionit të gjakut! Kjo recetë është një thesar i vërtetë

Shumë të moshuar kanë zbuluar përfitimet e jashtëzakonshme shëndetësore të kombinimit të ushqimeve të ndryshme të shëndetshme në pjatën e tyre, veçanërisht panxharit.

Vetitë unike të panxharit

Panxhari është ndër bimët e rralla që përmbajnë betalainë, pigmente që kontribuojnë në ngjyrën e tyre të veçantë, veçanërisht te panxhari i kuq. Këto komponime janë antioksidantë të fuqishëm, duke ndihmuar në parandalimin e dëmtimeve që lidhen me kan cerin, diabetin dhe sëmundje të tjera kronike. Ato gjithashtu kanë veti anti-inflamatore, luf tuese kundër kancerit dhe mbrojtje të mëlçisë.

Të pasura me fibra dhe lëndë ushqyese, panxhari ndihmon në pastrimin e mëlçisë dhe zorrës së trashë. Ata qetësojnë nervat dhe luftojnë efektet e stresit. Esenciale për shëndetin e syve, gjethet e panxharit mund të shtohen në sallata. Ato përmbajnë luteinë dhe zeaxanthin, karotenoidë të fuqishëm që mbrojnë kundër degjenerimit makular të lidhur me moshën.

Një burim i vitaminave të ndryshme si A, C, E, K, B1, B2, B5, B6, B9 dhe minerale si bakri, hekuri dhe mangani, konsumi i rregullt i kësaj perime përmirëson shëndetin kardiovaskular, stimulon qarkullimin e gjakut dhe rrit. energji.

Fuqia e sallatës së panxharit

Një nga mënyrat më të mira për të shfrytëzuar përfitimet e panxharit është duke krijuar një sallatë të shijshme, duke e kombinuar atë me përbërës të tjerë për një dietë të shëndetshme dhe të ekuilibruar.

Receta e sallatës me panxharë

Përbërësit:

2 qepe
2 ose 3 panxhar
Uthull
Kripë, për shije
1 lugë gjelle vaj ulliri ekstra i virgjër
Përgatitja:
Përbërësit:

2 qepe

2 ose 3 panxhar

Uthull

Kripë, për shije

1 lugë gjelle vaj ulliri ekstra i virgjër

Përgatitja:

Qëroni dhe ziejini panxharët në ujë me kripë. Pasi të jenë gatuar, i presim në kubikë. Pritini qepët në copa të vogla dhe shtoni në panxharët. Përziejini me vaj ulliri dhe uthull, duke e erëzuar me kripë. Lëreni sallatën të pushojë për një orë përpara se ta shijoni.

Konsumimi i rregullt i kësaj sallate me panxharë mund të përmirësojë shikimin tuaj dhe të pastrojë mëlçinë dhe zorrën e trashë.

Shënim: Ndryshimet në ngjyrën e urinës ose jashtëqitjes mund të ndodhin disa orë pas konsumimit të panxharit. Ky fenomen është normal dhe nuk paraqet rrezik për shëndetin, pasi pigmentet e panxharit absorbohen në zorrë pa degradim.