Myku do të zhduket nga shtëpia juaj falë një truku të vjetër të gjysheve

Myku do të zhduket nga shtëpia juaj falë një truku të vjetër të gjysheve
Myku është një çështje e zakonshme gjatë motit të lagësht, që lulëzon në hapësira të lagështa si banjot, kuzhinat ose dritaret, dhe nganjëherë qëndron nën qilima. Me dy këshilla të miratuara nga gjyshja, mund t’i thoni lamtumirë mykut përgjithmonë. Këtu, ne ndajmë strategjitë tona efektive.

Truku i vjetër i gjyshes bën që myku të zhduket nga shtëpia juaj

Myku është një çështje e zakonshme gjatë motit të lagësht, që lulëzon në hapësira të lagështa si banjot, kuzhinat ose dritaret, dhe nganjëherë qëndron nën qilima. Me dy këshilla të miratuara nga gjyshja, mund t’i thoni lamtumirë mykut përgjithmonë. Këtu, ne ndajmë strategjitë tona efektive.

Myku lëshon spore që jo vetëm dëmtojnë brendësinë tuaj, por gjithashtu paraqesin rreziqe për shëndetin, irritojnë sytë dhe sistemin e frymëmarrjes. Është thelbësore t’i trajtoni këto myk kokë më kokë me dy përbërës lehtësisht të disponueshëm. Ne do t’ju udhëzojmë se si t’i përdorni ato në mënyrë efektive.

Kuptimi i infektimit të mykut në shtëpi

Asnjë shtëpi, e vjetër apo e re, nuk është imun ndaj mykut. Çelësi është të kuptuarit dhe adresuar shkakun kryesor: lagështinë. Identifikimi dhe trajtimi i burimit të lagështisë është thelbësor, qoftë ajrimi i dobët, depërtimi i ujit të shiut, dëmtimi i ujit, rrjedhjet ose mbyllja e pamjaftueshme në dushe dhe mure.

Masat parandaluese kundër mykut

Reduktimi i lagështisë së brendshme është jetik. Zakonet e përditshme mund të ndihmojnë në luftimin e mykut:

Ventilimi është çelësi: Edhe nëse shtëpia juaj nuk ka problem me lagështinë, ajrimi i shtëpisë tuaj për 45 minuta çdo ditë mund të parandalojë rritjen e mykut. Nëse ventilimi natyral nuk është i mjaftueshëm, merrni parasysh ventilimin mekanik.

Shmangni tharjen e rrobave të brendshme: Tharja e rrobave brenda mund të përkeqësojë çështjet e lagështisë.

Mbyllni çarjet dhe izoloni: Trajtimi i çarjeve dhe izolimi i shtëpisë tuaj mund të parandalojë mykun, veçanërisht në dimër.

Si të eliminoni mykun

Produktet komerciale mund të jenë të shtrenjta dhe joefektive. Në vend të kësaj, provoni këto ilaçe të thjeshta dhe efikase në shtëpi.

Boraksi dhe uthull: Një kombinim fitues

Kombinoni në një shishe sprej:

2 lugë gjelle boraks

¼ filxhan uthull të bardhë

2 gota ujë të nxehtë

Aplikojeni këtë përzierje në zonat e prirura ndaj mykut, lëreni të qëndrojë për një orë, më pas fshijeni me një sfungjer. Shpëlajeni dhe thajeni me një leckë të pastër.

Sodë buke dhe sapun: Mirupafshim myk

Krijoni një pastë sode buke me ujë dhe aplikojeni në pikat e mykut. Lëreni për një orë, më pas fshijeni me një furçë të fortë. Ndiqni me një zgjidhje sapuni për të përfunduar pastrimin. Shpëlajeni me ujë me uthull për të eliminuar përgjithmonë mykun dhe njollat e zeza. Fshijeni me një leckë të pastër dhe të thatë dhe lëreni zonën të thahet në ajër. Përbërësit si alkooli etilik ose amoniaku mund të jenë gjithashtu efektivë kundër mykut.

Siguria e parë: Vishni doreza dhe maskë për t’u mbrojtur nga sporet e dëmshme gjatë këtij procesi të ndjeshëm pastrimi.