Gjyshja ime përziente sodë buke me mjaltë dhe shiko si e përdori këtë përzierje!

Gjyshja ime përziente sodë buke me mjaltë dhe shiko si e përdori këtë përzierje!
Urtësia e brezave të vjetër shpesh na ofron thesare njohurish, të përcjella brez pas brezi. Ndër këto informacione të vlefshme është një recetë e vjetër që e përdorte gjyshja ime, duke përzier sodën e bukës me mjaltin

1. Përzierja bazë: Sodë buke dhe mjaltë

Soda e bukës, e njohur edhe si bikarbonat natriumi, është një produkt i gjithanshëm që zakonisht gjendet në çdo kuzhinë. Përdoret për gatim, pastrim dhe madje edhe qëllime mjekësore. Mjalti, nga ana tjetër, është një substancë natyrale e prodhuar nga bletët, e njohur për vetitë e tij antibakteriale dhe përfitimet shëndetësore.

Gjyshja ime përziu një sasi të vogël sode buke me mjaltë për të formuar një pastë të trashë. Kjo pastë ishte pika fillestare për shumë nga truket dhe ilaçet që ajo përdori.

2. Për tretje të shëndetshme

Gjyshja ime merrte rregullisht një lugë çaji nga kjo përzierje pas ngrënies për të nxitur tretje të shëndetshme. Soda e bukës mund të ndihmojë në neutralizimin e acidit në stomak, ndërsa mjalti qetëson traktin tretës. Ky kombinim i thjeshtë ishte ilaçi i tij i preferuar për problemet e tretjes.

3. Kundër dhimbjeve të fytit dhe acarimeve
Në rast të dhimbjes së fytit, acarimit apo kollës, gjyshja ime i drejtohej përzierjes së saj magjike. Një lugë pastë me sodë buke dhe mjaltë, e marrë disa herë në ditë, i lehtësoi në mënyrë efektive këto simptoma. Soda e bukës vepronte si një antiseptik, ndërsa mjalti qetësonte fytin.

4. Një skrab i butë për lëkurën
Gjyshja ime gjithashtu e përdori këtë përzierje për t’u kujdesur për lëkurën e saj. Duke e aplikuar atë në fytyrën e saj si një skrab i butë, ajo fitoi lëkurë të butë dhe rrezatuese. Soda e bukës vepron si një eksfoliant natyral, duke hequr qelizat e vdekura të lëkurës, ndërsa mjalti hidraton dhe qetëson lëkurën.

5. Për dhëmbë më të bardhë
Një sekret tjetër i gjyshes sime për higjienën e mirë orale ishte përdorimi i kësaj përzierjeje për zbardhjen e dhëmbëve. Ajo fërkoi butësisht dhëmbët me sodë buke dhe paste mjalti, duke arritur një buzëqeshje më të ndritshme.

6. Kundër pickimit të insekteve
Në verë, kur pickimi i insekteve ishte i zakonshëm, gjyshja ime e aplikonte këtë përzierje në zonat e prekura. Soda e bukës reduktoi kruajtjen dhe mjalti ndihmoi në qetësimin e acarimit të lëkurës.

7. Në kuzhinë
Përveç përdorimeve të shumta mjekësore dhe kozmetike, kjo përzierje përdorej edhe në gatim. Gjyshja ime e shtonte ndonjëherë në receta për të rregulluar aciditetin e pjatave ose për t’i dhënë një shije të ëmbël dhe pak të kripur gjellëve të caktuara.

Si përfundim, receta e gjyshes sime për përzierjen e sodës së bukës me mjaltin ishte një thesar i njohurive të transmetuara brez pas brezi. Përdorimet e tij të shumta për shëndetin, bukurinë dhe madje edhe gatimin e bëjnë atë një ilaç të gjithanshëm dhe natyral. Është e rëndësishme të theksohet se megjithëse kjo përzierje mund të ofrojë shumë përfitime, është mirë që të konsultoheni me një profesionist të kujdesit shëndetësor përpara se ta përdorni gjerësisht, veçanërisht nëse keni kushte para-ekzistuese shëndetësore. Mençuria e brezave të vjetër vazhdon të frymëzojë ilaçe të thjeshta dhe efektive për mirëqenien tonë të përditshme.