Energji e madhe dhe imunitet / Kjo pije magjike me xhenxhefil, ananas dhe shafran

Pijet energjike me xhenxhefil ananasi me mirësinë e shafranit të Indisë – kjo pije për rritjen e imunitetit gjatë gjithë sezonit është diçka që e do e gjithë familja ime. Më pëlqen kjo recetë e shpejtë dhe e lehtë …

Lëng xhenxhefili ananasi

Ky lëng xhenxhefili ananasi i ngarkuar me antioksidantë dhe përbërës që forcojnë imunitetin është pikërisht ajo që ju nevojitet për të filluar mëngjesin tuaj.

Koha e përgatitjes 10 minuta min

Koha totale 10 minuta min

Kursi: Pije

Kuzhina: Ndërkombëtare

Serbimet: 6

Kalori: 32 kcal

Pajisjet
1 blender me shpejtësi të lartë Unë përdor një blender të nxehtë dhe të ftohtë Ninja Foodi. Çdo blender me shpejtësi të lartë do të funksionojë.
1 shtrydhëse frutash e perimesh Përdorni një shtrydhëse frutash e perimesh në vend të blenderit nëse keni një të tillë.

2 gota ananas të copëtuar të konservuar nuk funksionojnë
1 lugë çaji shafran i Indisë ose 10 gram rrënjë shafran i Indisë së papërpunuar (referojuni postimit në blog për më shumë informacion)
10 gram xhenxhefil të qëruar dhe të copëtuar
1/4 filxhan ujë
3 lugë gjelle lëng limoni
Udhëzimet
Puna përgatitore
Lani dhe përgatisni ananasin dhe xhenxhefilin.
Nëse përdorni rrënjë shafran i Indisë në vend të shafranit të bluar, atëherë lani, qëroni dhe copëtoni edhe rrënjën e shafranit të Indisë.
Shtrydhni limonin dhe nxirrni lëngun.
Mblidhni përbërësit e mbetur.
Lëng ananasi duke përdorur blender
Në kavanozin e blenderit, shtoni xhenxhefilin dhe shafranin e Indisë.
Nëse jeni duke përdorur rrënjë shafran i Indisë, shtoni atë në vend të shafranit të bluar.
Më pas shtoni lëngun e limonit dhe copat e grira të ananasit.
Shtoni ujë në kavanozin e blenderit.
Bakshish në kajen.
Përziejini me shpejtësi të lartë derisa masa të jetë e qetë.
Në këtë fazë, ju mund të zgjidhni ta kulloni lëngun duke përdorur një sitë të dyfishtë.
Transferoni lëngun në enë të vogla.
Si të bëni lëng ananasi duke përdorur një shtrydhëse frutash e perimesh?
Për rezultate më të mira, unë rekomandoj një shtrydhëse frutash e perimesh të ngadaltë.
Pasi të jenë përgatitur të gjithë përbërësit, filloni duke shtuar copa ananasi, xhenxhefil dhe rrënjë shafran i Indisë (nëse përdorni) në shtrydhëse frutash e perimesh.
Nëse përdorni shafran të Indisë së bluar, përzieni në lëng në fund.
Pasi lëngu të jetë skuqur, përzieni kajen, lëngun e limonit dhe shafranin e Indisë.
Përziejini mirë.
Shërbejeni menjëherë ose të ftohur mbi akull.
Për recetat e çastit për tenxhere dhe fryerje me ajër
Kohët e çastit mund të ndryshojnë në bazë të vendndodhjes suaj gjeografike. Cilësimet dhe oraret e fruterit me ajër mund të ndryshojnë në bazë të kapacitetit dhe modelit të fërguesit me ajër.