Asnjëherë mos i hidhni më lëkurat e mollës. Vendosini në një kavanoz me uthull dhe rezultati do t’ju bëjë përshtypje.

Asnjëherë mos i hidhni më lëkurat e mollës. Vendosini në një kavanoz me uthull dhe rezultati do t’ju bëjë përshtypje.

Lëkurat e mollës duhet të ruhen gjithmonë në një gotë uthull.

Po humbisni nëse zakonisht hani mollë pa i qëruar ato. Lëvoret e këtij fruti kanë cilësi të mahnitshme dhe mund të riciklohen në mënyrë krijuese, kështu që nuk duhet t’i hidhni kurrë. Le të zbulojmë se si.

Lëvoret e uthullës së mollës – Nanopress.com Një frut jashtëzakonisht i vlefshëm është molla. Pothuajse nuk ka “kundërindikacione” dhe disa avantazhe. Ka relativisht pak kalori dhe nuk ka yndyrë, proteina dhe sheqer. Është e dobishme për shëndetin dhe rekomandohet nga pothuajse të gjitha dietat.

Megjithatë, po sikur t’ju thoshim që të hidhni lëvozhgën e mollës është e pahijshme? Duhet t’i njomni në një kavanoz në vend që t’i hidhni në kosh edhe nëse përbëjnë mbetje ushqimore. Do të habiteni nga arsyeja: Shkoni këtu për të mësuar më shumë rreth saj.

KURRË mos i hidhni lëvozhgat e mollës. Një nga frutat më të konsumuar në mbarë botën është molla. Edhe pse shpesh konsumohet pa qëruar, jo të gjithë janë të vetëdijshëm se lëvozhga përmban të gjitha lëndët ushqyese dhe cilësitë e frutave. Madje këshillohet që të mos e qëroni para ngrënies.

Ripërdorni lëvozhgat e frutave në vend që t’i hidhni në kosh nëse vendosni të mos i hani frutat. Një mollë duhet të pastrohet natyrshëm me ujë dhe sodë buke përpara se të hahet. Sipas një studimi të fundit, soda e bukës kryesisht largon mbetjet e pesticideve në fruta. Është gjithashtu e rëndësishme të verifikohet vazhdimisht burimi.

Megjithatë, si ripërdoren lëvozhgat e mollës? Ekziston një kurë e mahnitshme që nuk duhet ta lini pas dore: Vazhdo të lexosh.

Lëvoret e mollëve – Nanopress.com Si përdoren lëvozhgat e mollës? Qasja e përsosur Ju dëshironi të hidhni mollët e tepërta që keni grumbulluar, por nuk është vendimi më i mirë. Lëvoret e mollës mund të përdoren për të bërë një uthull molle të shijshme. Procesi është mjaft i lehtë për t’u ndjekur. Një kavanoz i sterilizuar, ujë, lëvozhga mollësh ose mbetje të tjera dhe një lugë gjelle mjaltë për litër janë gjërat e para që ju nevojiten.

Fillimisht, mbushni kavanozin më shumë se gjysmën me lëvozhgat. Më pas, bashkoni mjaltin dhe ujin e vakët, më pas derdhni lëngun në kavanoz derisa të gjitha lëvozhgat të zhyten në ujë. Përdorni një leckë për të mbyllur kavanozin dhe një brez gome për ta mbajtur të mbyllur.

Lëvoret e mollëve – Nanopress.com Mjafton ta mbani uthullën diku të ngrohtë dhe jashtë të ftohtit për rreth katër javë. Këshillohet veçanërisht ruajtja e tij në 20 gradë.

Një herë në javë ose më shumë, kontrolloni atë dhe përdorni një lugë për të gërvishtur patina e bardhë. Uthulla juaj tani është gati për t’u konsumuar në këtë pikë. Është mirë që ta futni në shishe qelqi dhe ta mbani në frigorifer. Kjo metodë jep një uthull molle të shijshme që shkon mirë me çdo lloj erëze.