Zierja e lëvozhgave të portokallit dhe karafilit: një traditë e vjetër nga gjyshet tona

Zierja e lëvozhgave të portokallit dhe karafilit: një traditë e nderuar nga gjyshet tona

Gjyshet tona, të njohura për mençurinë dhe prakticitetin e tyre, gjithmonë e kishin prioritet shëndetin e familjeve të tyre. Një nga zakonet e tyre të vjetra që ia vlen të rishikohet është zierja e lëvozhgave të portokallit me karafil.

Lëvoret e portokallit janë një thesar i vitaminës C, flavonoideve dhe antioksidantëve të tjerë, të cilët janë kyç në mbrojtjen e qelizave nga dëmtimi i shkaktuar nga radikalet e lira, shpesh të lidhura me plakjen e parakohshme dhe sëmundjet kronike.

Karafili, nga ana tjetër, është një burim i pasur me antioksidantë, minerale dhe vajra esencialë. Ato mburren me përfitime antibakteriale, anti-inflamatore dhe të tretjes.

Kombinimi i këtyre përbërësve jep një pije të ngrohtë, aromatike me një aromë të ëmbël dhe pikante. Ky çaj bimor është një mënyrë e shkëlqyer për të shijuar përfitimet e të dy përbërësve, duke ofruar veti antioksiduese, antibakteriale dhe tretëse.

Përbërësit

2 lëkura portokalli

5 karafil

250 ml ujë

Përgatitja

Lani dhe thajini mirë lëvozhgat e portokallit.

Ziejeni ujin në një tenxhere.

Shtoni lëvozhgat e portokallit dhe karafilin, më pas ulni zjarrin.

Lëreni të ziejë për 15 minuta.

Kullojeni çajin dhe shërbejeni të nxehtë.

Përfitimet

Çaji i bërë nga lëvozhga e portokallit dhe karafili është një zgjedhje e shkëlqyer për:

Rritja e sistemit imunitar

Mbrojtja e qelizave nga dëmtimi i radikaleve të lira

Luftimi i baktereve dhe infeksioneve

Reduktimin e inflamacionit

Promovimi i tretjes

Variacionet

Lëkurën e portokallit dhe çajin e karafilit mund ta personalizoni sipas shijes tuaj. Konsideroni të shtoni përbërës si kanellë, xhenxhefil, mjaltë, limon ose ëmbëlsoni atë me sheqer ose ëmbëlsues artificialë për të përmirësuar shijen e tij