Zieni bananen dhe pini lëngun para se të shkoni në shtrat, do të habiteni me gjumin tuaj!

Mund të bëni lehtësisht çaj bananeje duke përdorur përbërës të zakonshëm kuzhine për një ndihmë natyrale të gjumit që ka shije të mrekullueshme. Bananet, veçanërisht lëvozhgat e tyre, janë të pasura me kalium dhe magnez. Magnezi ndihmon në parandalimin e shqetësimeve të gjumit, ndërsa të dy mineralet ndihmojnë në relaksimin e muskujve. Magnezi është jashtëzakonisht efektiv për relaksim. Mos harroni, kjo recetë kërkon banane organike për rezultatet më të mira.

Ekipi ynë sugjeron këtë recetë çaji bananeje për një eksperiencë relaksi të ngjashme me një masazh qetësues.

Përbërësit:

1 banane organike
Ujë (mjaftueshëm për të mbushur një tenxhere të vogël)
kanellë
Udhëzime:

Pritini të dy skajet e bananes.
Vendosni bananen në një tenxhere të mbushur me ujë.
Ziejini për 10 minuta.
Hidhni pak nga ky ujë në një filxhan.
Shtoni një lugë çaji kanellë në filxhan dhe përzieni.
Pini këtë çaj rreth një orë para gjumit për relaksim optimal, të ngjashëm me efektin e një masazhi. Do t’ju ndihmojë të zgjoheni duke u ndjerë i freskët dhe i pushuar mirë në mëngjes.