Si t’i ruani limonët më gjatë që të mos kalben? 4 truke të thjeshta

Si t’i ruani limonët më gjatë që të mos kalben? 4 truke të thjeshta
Megjithatë, ruajtja e gjatë rrezikon prishjen. Për të zgjatur jetëgjatësinë e tyre dhe për të parandaluar mykun, këtu janë katër metoda të ruajtjes afatgjatë, duke shmangur mbeturinat dhe kalbjet

Si t’i ruani limonët më gjatë për të parandaluar prishjen e tyre? 4 truke të thjeshta

Ne gjithmonë kemi limon në qilarin tonë. Ato janë një frut thelbësor agrume për të shijuar të gjitha pjatat tona dhe për të detoksifikuar trupin tonë. Megjithatë, duke i blerë dhe ruajtur në kuzhinë për një kohë të gjatë, rrezikojmë të kalben dhe të na duhet të hidhen pa dëshirë. Ju mund të mos e dini, por ka mënyra të ndryshme për të zgjatur jetëgjatësinë e tyre dhe për të parandaluar formimin e tyre. Këtu janë katër mënyra për të ruajtur limonët për një kohë të gjatë pa u kalbur apo humbur.

Kube akulli me limon

Në tabaka me kuba akulli
Metoda e parë është metoda e kubit të akullit. Ky truk origjinal por me të vërtetë efektiv ju pengon të humbisni limonët tuaj dhe ruan freskinë e tyre për një kohë të gjatë.

Merrni limonët tuaj, grijeni lëkurën e tyre dhe shtrydhni lëngun. Vendosni gjithçka në kallëpet e kubit të akullit. Gjithçka që duhet të bëni është t’i vendosni në frigorifer. Pasi të jenë ngrirë mirë i heqim nga kallëpet, i vendosim në një qese të izoluar me silikon dhe i vendosim sërish në ngrirje. Mund t’i nxirrni në çdo kohë dhe t’i përdorni për çdo rast.

Me kruese dhëmbësh
Metoda e dytë përfshin përdorimin e kruese dhëmbësh. Shpesh, ne priremi ta presim limonin në gjysmë dhe të përdorim vetëm një pjesë, ndërsa gjysma tjetër kthehet në frigorifer. Megjithatë, gabimi që bëjmë pothuajse të gjithë ne është ta mbajmë këtë gjysmë të hapur. Në mënyrë të pashmangshme, humbet freskinë dhe vetitë ushqyese. Lëvizja e zgjuar: Përdorni kruese dhëmbësh duke i ngjitur mes njërës gjysmë dhe gjysmës tjetër të limonit për ta mbledhur atë. Kjo e mban atë të freskët dhe gati për t’u përdorur për disa ditë!

Limon në ujë

Në ujë
Kjo metodë është gjithashtu e ndjeshme pasi ruhet i gjithë limoni. Ky truk i thjeshtë dhe praktik ju lejon të ruani limonët tuaj për më gjatë pa u formuar. Thjesht vendosini në një enë dhe shtoni ujë aq sa të mbulohen. Vendoseni enën me kapak dhe vendoseni gjithçka në frigorifer për të paktën 2 ose 3 ditë. Nëse keni nevojë të ruani vetëm gjysmë limoni, vendoseni gjysmën e prerë me kokë poshtë në një tigan të mbushur me ujë për të ruajtur mishin.

Me erëza të kripura
Së fundi, metoda e fundit është padyshim procedura më e përpunuar nga të gjitha. Merrni një enë pjekjeje dhe vendosni një shtresë kripë deti në të. Më pas shtoni lëkurën e 5 limonëve. Përdorni një lugë për të përzier gjithçka. Më pas hidhni lëngun e limonëve të shtrydhur (sa të jetë e mundur). Më pas pjekim në 190° për rreth njëzet minuta dhe më pas edhe 10 minuta të tjera në 150°. Nxirreni enën nga furra dhe lëreni të ftohet. Në fund, vendosni gjithçka në një kavanoz. Sapo keni bërë një salcë ideale për makarona, oriz të ftohtë, sallata etj. Kjo salcë do të jetë shumë e dobishme për ta mbajtur në qilar çdo ditë.

Rritja e limonëve në shtëpi

Si të rritni limonët në shtëpi në një tenxhere?
Ne kemi parë se si t’i ruajmë limonët, tani le të shohim se si t’i rritim ato në shtëpi.

Përbërësit

1 limon

Çdo lloj toke organike

Një enë ose tenxhere e përshtatshme

Një ambient me shumë diell

Mbjellja

Vendosni dheun në tenxhere dhe shtoni pak ujë për ta lagur.

Prisni limonin dhe zgjidhni farën me formën më të mirë. Mos e thani, lagështia ende mund të ndihmojë. Bëni një vrimë të vogël në tokë dhe vendosni farën.

Mbulojeni me tokë dhe më shumë ujë.

Mbulojeni tenxheren me mbështjellës plastik për të bllokuar lagështinë dhe më pas vendoseni në një vend me diell.

Kini kujdes të mos ujisni shumë, gjë që mund të çojë në kalbjen e farës. Mbani një sy në tenxhere dhe sapo pema e limonit të fillojë të rritet, hiqni plastikën. Kjo zakonisht duhet të ndodhë brenda një deri në dy javë.

Vendoseni tenxheren në diell të plotë. Mos harroni se pema juaj e limonit ka nevojë për tetë orë dritë në ditë dhe toka përreth saj duhet të jetë vazhdimisht e lagësht.
Ja ku shkoni, ju mund të rritni limonët tuaj në shtëpi!”