Si të eliminoni shpejt mizat, buburrecat dhe insektet e tjera në shtëpinë tuaj

Si të eliminoni shpejt mizat, buburrecat dhe insektet e tjera në shtëpinë tuaj
Milingonat, minjtë, pleshtat, grerëzat, buburrecat, mizat dhe buburrecat e tjera nuk do të kenë më të drejtë të jetojnë në shtëpinë tuaj falë këshillave tona për t’i hequr qafe ato! Zbuloni si të eliminoni insektet dhe brejtësit që pushtojnë shtëpinë, mobiljet apo veshjet tuaja rast pas rasti.

1 – MINI

Minjtë tërhiqen nga ushqimi (ato shpesh gjenden në kuzhinë) dhe bartin sëmundje dhe baktere.

Shërimet
Në vend që të përdorni kurthe tradicionale (të cilat shkaktojnë një vdekje të ngadaltë dhe të dhimbshme), ju mund t’i kapni dhe t’i lëshoni jashtë. Kafaze specifike mund të blihen në dyqane dhe gjithçka që duhet të bëni është të maskoni kafazin me gazetë dhe të vendosni një copë djathë ose fruta të thata për t’i tërhequr.

Menteja dhe karafili janë armiqtë më të këqij të minjve. Vendosni disa pika vajra esencialë në pambuk ose karafil në disa vende në shtëpinë tuaj? Kjo do t’i mbajë minjtë larg.

2 – BUKURA

Sodë buke dhe sheqer: në një enë përzieni ekuivalentin e një gote sodë buke dhe një gote sheqer pluhur. Ndani përzierjen në gota dhe vendoseni në dhoma të nxehta dhe të lagështa dhe në kuzhinë. Buburrecat do të tërhiqen nga sheqeri dhe soda e bukës, pasi të hahet, i eliminon ato.

Toka diatomike: Toka diatomike është një insekticid natyral. E spërkasim në pjata dhe i vendosim në zona të frekuentuara nga buburrecat. Hidhni sipër pak sheqer për t’i tërhequr.

Kastravec: rregulloni fetat e kastravecit në pjata. Kjo perime është me të vërtetë një ilaç shumë i mirë kundër insekteve.

Acidi borik: përzieni një lugë gjelle acid borik dhe një lugë gjelle qumësht të kondensuar të ëmbël. Formoni një këmbë dhe ndajeni në disa gota të cilat do t’i vendosni në vendet ku kalojnë buburrecat. Mos hezitoni të përsërisni operacionin pas 3 javësh për të zhdukur gjeneratën e dytë të insekteve, ose edhe përsëri nëse është e nevojshme.

Vaj esencial eukalipt limoni: nëse pushtimi i buburrecave sapo ka filluar, ju mund t’i zhdukni ato duke derdhur disa pika vaj esencial eukalipt limoni në copa gazete. Vendosini ato aty ku kalojnë buburrecat.

Vaji esencial i livandës: në copa të vogla pambuku, vendosni 5 deri në 10 pika vaj esencial të livandës. Vendosini ato kudo, veçanërisht në dollapët tuaj dhe riaplikoni çdo ditë.

Uthull e bardhë: në fund të mureve, poshtë mobiljeve, nën lavaman dhe në vendet ku kalojnë buburrecat, spërkatni uthull të bardhë. Era i largon shpejt.

3 – QIRAT

Si të shpëtojmë nga insektet e shtratit?

Lani të gjitha rrobat tuaja: Hiqni çarçafin, mbulesën e jorganit dhe këllëfin e jastëkut nga shtrati juaj. Gjithashtu merrni jastëkun(et) dhe hiqni perdet tuaja. Më pas, vendosni gjithçka në lavatriçe në një cikël të nxehtë. Pasi të kenë mbaruar lavanderi, vendosni shtratin tuaj në tharëse në nxehtësi shumë të lartë për të paktën gjysmë ore. Mbi të gjitha, kini kujdes të shikoni me kujdes etiketat e larjes, sepse kjo metodë funksionon vetëm për materialet e pambukut dhe jo për rrobat delikate.
Hiqni çimkat nga dysheku juaj: Pasi të keni larë të gjitha rrobat tuaja, mos i vendosni ato direkt në dyshekun tuaj, pasi ai mund të jetë i infektuar me çimka. Për t’u siguruar që të hiqni siç duhet të gjithë çimkat, pastroni në mënyrë aktive dyshekun tuaj duke përdorur një furçë të fortë. Nëse mendoni se kjo nuk ishte e mjaftueshme, pastroni çdo sipërfaqe të dyshekut tuaj për të hequr çdo krijesë të fundit. Më në fund, mbuloni dyshekun tuaj me liri të freskët për të fjetur të qetë. Kini kujdes, nëse ndotja është shumë e rëndësishme, duhet të hiqni qafe dyshekun tuaj. Përpara se ta hidhni, mbështilleni me plastikë për të shmangur infektimin e të gjithë shtëpisë me çimka.

Si të parandaloni që çimkat të kthehen?

Përzieni vajin esencial (karafil, kanellë, pemë çaji ose livando) me ujë në një nivel të barabartë.
Aplikojeni përzierjen në mobiljet, shtretërit dhe perdet tuaja

Mund ta aplikoni edhe në sipërfaqe të tjera në shtëpinë tuaj nëse është e nevojshme.
4 – MILINGONAT

Milingonat tërhiqen nga çdo gjë e ëmbël dhe mund të pushtojnë shpejt shtëpinë tuaj ndërsa gllabërojnë ushqimin tuaj.

Ilaçi: ashtu si me buburrecat, receta natyrale më efektive kundër milingonave mbetet përzierja e acidit borik dhe sheqerit. Erërat e karafilit, llumit të kafesë, paprikës, kanellës apo edhe mentes do të trembin menjëherë të gjitha milingonat përreth shtëpisë tuaj.
Mizat e frutave

Ata janë të padëmshëm, por shumë të bezdisshëm. Për t’i eliminuar ato, thjesht pastroni sipërfaqet rreth sirtarit të frutave me një leckë të lagur në ujë të ngrohtë.