Një grua vendosi vezën në një tabak me kuba akulli dhe u mahnit, truk i shkëlqyer për ta provuar.

Ajo e vendos vezën në një tabaka me kuba akulli: truk i shkëlqyer për ta provuar.

Hej vajza, a keni menduar ndonjëherë për ngrirjen e vezëve për të shmangur humbjen? Kohët e fundit e zbulova këtë këshillë dhe më ka ndryshuar gatimin! Një ditë tjetër, ndërsa po pija një tortë, përfundova me shumë vezë.

Në vend që t’i lija të shkojnë dëm, unë u përpoqa t’i ngrija. Dhe çfarë surprize!

Përbërësit
Vezë të plota:

Kalori: afërsisht 70 për vezë
Proteina: rreth 6 g
Yndyrna: 5g (përfshirë 1,6g yndyrë të ngopur)< a i=3>Kolesterol: 186mgVitaminë D, B12, dhe hekur dhe zink Të bardhat e vezëve:< /span>E pasur me riboflavinë dhe selenKolesterol: 0mgYndyrna: përafërsisht 0gProteinë përafërsisht 4g17Ca:

Të verdhat e vezëve:

Kaloritë: afërsisht 55 për të verdhë veze
Proteina: rreth 2.7 g
Yndyrna: 4,5 g (përfshirë 1,6 g yndyrë të ngopur)
Kolesteroli: 186 mg
I pasur me vitamina A, D, E dhe B12, si dhe me hekur dhe koline
Vitamina D
Përfitimet: Vitamina D është thelbësore për kockat e shëndetshme dhe sistemin imunitar.
Ndihmon trupin të përthithë kalciumin dhe luan një rol në rregullimin e humorit.
Sasitë në një vezë: Një vezë mesatare siguron rreth 10% të RDA të vitaminës D. Vitamina B12 a> Një vezë përmban afërsisht 5% të RDA të vitaminës A. Sasitë në një vezë: siç duhet. Gjithashtu ndihmon zemrën, mushkëritë, funksionin e veshkave dhe organeve të tjera E rëndësishme për shikimin, sistemin imunitar dhe riprodhimin. Përfitimet e saj: Vitamina A Është e rrallë të kesh tepricë të vitaminës B12 sepse trupi e nxjerr tepricën, por ndonjëherë mund të çojë në reaksione alergjike ose komplikime te njerëzit me sëmundje të caktuara. Mbikonsumimi: Një vezë siguron afërsisht 9% të RDA për vitaminën B12. Sasitë në një vezë: Esenciale për prodhimin e ADN-së dhe qelizave të kuqe të gjakut, B12 gjithashtu luan një rol në funksionimin e sistemit nervor. Përfitimet:
Mbikonsumimi: Teprica e vitaminës D mund të çojë në hiperkalcemi, duke shkaktuar probleme shëndetësore si lodhje, dhimbje kockash dhe probleme me veshkat.

Konsumimi i tepërt: Vitamina A e tepërt mund të çojë në simptoma toksike
të tilla si dhimbje koke, të përziera, marramendje dhe në raste ekstreme mund të shkaktojnë dëmtime të mëlçisë.

Fer

Përfitimet: Hekuri është thelbësor për transportin e oksigjenit në gjak dhe për prodhimin e qelizave të kuqe të gjakut.
Sasitë në një vezë: Një vezë siguron afërsisht 6% të RDA të hekurit.
Konsumimi i tepërt: Shumë hekur mund të shkaktojë simptoma si dhimbje barku, lodhje dhe në raste të rënda mund të dëmtojë organet vitale.

Zinku

Përfitimet: Zinku është thelbësor për sistemin imunitar, shërimin e plagëve dhe
sinteza e ADN-së.
Sasitë në një vezë: Një vezë siguron afërsisht 5% të RDA për zink.
Konsumimi i tepërt: Shumë zink mund të shkaktojë efekte anësore si të përzier, të vjella, humbje oreksi, dhimbje barku, dhimbje koke dhe shije të ndryshuar.

Është e rëndësishme të theksohet se megjithëse vezët janë një burim i rëndësishëm i këtyre lëndëve ushqyese, ato duhet të konsumohen si pjesë e një diete të ekuilibruar për të shmangur mangësitë ose teprimet.

Për më tepër, efektet e konsumimit të shumë vezëve ose vitaminave ndryshojnë nga personi në person në varësi të shëndetit dhe dietës së tyre të përgjithshme.

Hapi 1: Përgatitja e vezëve të plota

Veprimi: Rrihni lehtë të gjitha vezët.
Këshillë: Shmangni rrahjen shumë energjike në mënyrë që të mos inkorporoni shumë ajër.
Kjo mund të ndikojë në cilësi gjatë shkrirjes.
Vendosja në enë: Hidheni përzierjen në enë të sigurta për ngrirje.
Këshillë: Përdorni tabaka me kuba akulli për porcione individuale. Një herë
të ngrira, transferojini kubet e vezëve në një qese ngrirëse hermetike.
Kjo e bën më të lehtë ndarjen e tyre më vonë.