KURRË MOS I HIDH LËVORËT E MOLLAVE: VENDOSNI NË NJË Gotë Uthull.

KURRË MOS I HIDH LËVORËT E MOLLAVE: VENDOSNI NË NJË Gotë Uthull.
Nëse jeni mësuar të hani mollë dhe të hidhni lëvozhgat, po humbisni. Lëvoret e këtij fruti nuk duhet t’i hidhni kurrë, sepse ato kanë veti të jashtëzakonshme dhe mund të riciklohen në një mënyrë të shkëlqyeshme – le të zbulojmë se si.

Molla është një frut vërtet i vlefshëm. Ka shumë përfitime dhe praktikisht nuk ka “kundërindikacione”. Nuk përmban yndyrë, proteina dhe sheqer, madje ka shumë pak kalori. Pothuajse të gjitha dietat e rekomandojnë sepse është e mirë për shëndetin.

Po sikur t’ju themi se është gabim të hidhni lëvozhgat e mollës? Edhe pse janë mbetje ushqimore, nuk duhet t’i hidhni në kosh, por t’i lagni në një kavanoz. Arsyeja do t’ju habisë: Lexoni më shumë rreth saj këtu.

KURRË mos i hidhni lëvozhgat e mollës – Molla është një nga frutat më të njohura dhe hahet në të gjithë botën. Shpesh hahet i qëruar, por jo të gjithë e dinë se të gjitha vetitë dhe lëndët ushqyese të këtij fruti janë në lëvozhgë. Madje rekomandohet të hahet pa e qëruar.

Nëse nuk i hani frutat, të paktën mos i hidhni lëvozhgat në kosh, por ripërdorini ato. Para se të hani një mollë, duhet ta lani natyrshëm me ujë dhe sodë buke. Një studim i fundit ka treguar se soda e bukës heq shumicën e mbetjeve të pesticideve nga frutat. Gjithashtu, është gjithmonë e rëndësishme të kontrolloni burimin.

Por si mund të ripërdorni lëvozhgat e mollës? Ekziston një ilaç vërtet i jashtëzakonshëm që nuk mund ta humbisni: Lexo më shumë.

Si të përdorni lëvozhgat e mollës? Metoda e pagabueshme Ju keni grumbulluar disa mbetje molle dhe dëshironi t’i hidhni ato, por kjo nuk është zgjedhja e duhur. Një uthull molle e shijshme mund të bëhet nga lëvozhgat e mollës. Procedura është shumë e thjeshtë. Së pari, ju duhet një kavanoz i sterilizuar, një lugë gjelle mjaltë për litër ujë, ujë dhe lëvozhgë molle ose mbetje të tjera.

Fillimisht, vendosni lëvozhgat në kavanoz dhe mbushni më shumë se gjysmën e rrugës. Më pas përzieni ujin e vakët me mjaltin dhe masën e derdhni në kavanoz derisa të mbulohen të gjitha lëvozhgat. Mbyllni kavanozin me një leckë dhe fiksoni me një brez gome.

LGjithçka që duhet të bëni është ta ruani uthullën në një vend të ngrohtë për rreth 4 javë, ku nuk do të ftohet. Konkretisht, duhet të ruhet në një temperaturë prej 20 gradë.

Vëzhgoni të paktën një herë në javë dhe hiqni patinën e bardhë me një lugë. Pas kësaj kohe, uthulla juaj është gati dhe mund ta konsumoni. Ne ju rekomandojmë ta vendosni në shishe qelqi dhe ta ruani në frigorifer. Në këtë mënyrë, ju merrni një uthull molle të shijshme të përshtatshme për çdo lloj erëze.