Hidhni arrat në ujë të vluar, truku shumëvjecar që shumë pak e dijnë | Ju nuk mund të jetoni pa të pasi ta keni provuar!

Hidhni arrat në ujë të vluar, truku shumëvjecar që shumë pak e dijnë | Ju nuk mund të jetoni pa të pasi ta keni provuar!

Disa preferojnë të blejnë arra me lëvozhgë, ndërsa të tjerë zgjedhin të gjithë varietetin me lëvozhgë për t’u qëruar. Nëse jeni në grupin e fundit, por keni vështirësi për të hequr lëvozhgat e arrës, ne kemi vetëm zgjidhjen. Këtu, ne do të zbulojmë jo një, por tre mënyra të thjeshta dhe të shpejta për të qëruar arrat pa mundim. Këto hakime të zgjuara do ta bëjnë jetën tuaj më të lehtë dhe sapo t’i provoni, do t’i përdorni çdo herë.

Truku që duhet të dini: Hedhja e arrave në ujë të valë. Një sekret shumë i mirë për t’u mbajtur!

Arrat janë ndër arrat më të ushqyeshme, të mbushura me përfitime shëndetësore për të cilat nutricionistët kënaqen. Ato janë një burim i madh i acideve yndyrore esenciale dhe fibrave, thelbësore për shëndetin e tretjes. Plus, përmbajtja e tyre e lartë e proteinave dhe rreth 611 kilokalori për 100 gram i bëjnë ato një energji elektrike, kryesisht për shkak të yndyrave të tyre të dobishme.

Kur blini arra, keni dy zgjedhje: të prera ose me lëvozhgë. Megjithatë, nutricionistët anojnë drejt kësaj të fundit. Pse? Predha mbron më mirë lëndët ushqyese kryesore si Omega-3, ndryshe nga ato të prera që gjenden në qeset plastike. Por, arrat me lëvozhgë janë ende një opsion i shëndetshëm dhe i ekuilibruar për konsum të menjëhershëm, edhe nëse disa lëndë ushqyese humbasin.

LEXO GJITHASHTU: Kënaqësi me lugë krem mandarine që shpërthejnë me vitaminë C. Vetëm 170 Kcal!

Qëroni arrat pa përpjekje: Zbulohen 3 truke të pagabueshme!

Qërimi i arrave në sekonda është i mundur dhe ju mund të zgjidhni nga këto tre truke. Shumica e njerëzve i përmbahen metodës tradicionale të arrëthyesit, e cila funksionon mirë me pak përpjekje. Por ka edhe tre teknika të tjera për të eksploruar!

Metoda e ujit të vluar

Për ta përdorur këtë, zieni ujin në një tenxhere dhe shtoni arrat. Pasi të vlojë, prisni një minutë, fikni zjarrin dhe kullojini arrat. I lëmë të ftohen pak dhe më pas i hapim me arrëthyes. Kjo e zbut lëvozhgën, duke e bërë qërimin çuditërisht të lehtë.

Teknika e mikrovalës

Për një metodë më të shpejtë, vendosni arrat në një enë me ujë dhe vendosini në mikrovalë derisa uji të vlojë. Pasi të jenë ftohur, i qëroni me duar ose me arrëthyes.

Qasja tradicionale e furrës

Një mënyrë tjetër e thjeshtë është përdorimi i furrës. Ngrohni paraprakisht në 180°C, vendosni arrat në një tepsi dhe lërini të qëndrojnë për të paktën 5 minuta. Lëvozhgat bëhen paksa të forta, duke i bërë më të lehta për t’u qëruar.