Zieni limonin dhe pijeni lëngun sapo të zgjoheni… do të habiteni nga efekti!

Zieni limonin dhe pijeni lëngun sapo të zgjoheni… do të habiteni nga efekti!

Limoni i përket familjes së frutave të agrumeve. Ky frut i verdhë është i pasur me lëndë ushqyese dhe, për këtë arsye, jashtëzakonisht i dobishëm për shëndetin e përgjithshëm.

Ju me siguri i dini të gjitha përfitimet e pirjes së ujit të ngrohtë me limon në stomak bosh gjënë e parë në mëngjes. Por në artikullin e sotëm, ju prezantojmë një mënyrë akoma më të mirë për të përdorur limonin dhe për të përfituar nga të gjitha përfitimet e tij.

Ne paraqesim një recetë shumë interesante që do t’ju ndihmojë të përmirësoni shëndetin tuaj dhe të përmirësoni dhe përmirësoni cilësinë e jetës tuaj. Shikoni recetën më të shëndetshme të limonit në botë!

Përbërësit:

6 limonë
½ litër ujë
I dashur
Përgatitja:

Vendosni 6 feta limoni në gjysmë litër ujë.
Ziejeni ujin për 3 minuta.
Lëreni të ftohet për 10 deri në 15 minuta.
Pini ujë të ngrohtë me limon.
Shënim: Për një shije më të mirë, mund të shtoni mjaltë.

Përfitimet:

Forcon sistemin tuaj imunitar.
Ju mbron nga ftohja.
Ofron një nxitje të jashtëzakonshme të energjisë.
Ndihmon tretjen tuaj dhe kontrollon metabolizmin tuaj.
Eliminon shumë toksina.
Balancon nivelet e pH të trupit tuaj.
Përmirëson pamjen e lëkurës tuaj.
Përmirëson frymëmarrjen tuaj.
Ndihmon në humbjen e peshës.
Përmirëson disponimin dhe lumturinë tuaj, duke shmangur ankthet.
Hidraton sistemin tuaj limfatik.
Promovon shërimin.
Kujdes: Këshillohet fuqimisht të mos konsumoni limon nëse vuani nga djegia ose ulçera në stomak, refluksi gastroezofageal, çrregullime të veshkave dhe/ose fshikëzës së tëmthit ose jeni alergjik ndaj këtij agrumi.