Receta e mollës për humbje peshe.

Kanella dhe limoni ofrojnë veti të fuqishme anti-inflamatore dhe furnizojnë me vitamina dhe minerale thelbësore për shëndetin tonë.

Rregullimi i sheqerit në gjak

Kjo recetë sjell përfitime të shumta shëndetësore, duke përfshirë ndihmën për të rregulluar nivelet e sheqerit në gjak. Kanella përmirëson tretjen dhe ndihmon në ndarjen e duhur të lëndëve ushqyese për të kontrolluar nivelet e sheqerit. E kombinuar me një mollë, ajo kap më mirë glukozën, duke ngadalësuar ndikimin e saj. Kjo jo vetëm që mbron shëndetin, por gjithashtu ndihmon në humbjen e peshës.

Reduktimi i rezistencës ndaj yndyrës

Uji me kanellë, mollë dhe limon, siç është përmendur vazhdimisht, mbështet humbjen e peshës. Aktivizon metabolizmin, duke e bërë më të lehtë zbërthimin e yndyrës. Megjithatë, mos harroni të mbani zakone të shëndetshme të jetesës!

Një nga përfitimet më të mira të kësaj pije është efekti i saj detoksifikues. Uji me kanellë është diuretik, tretës, ngop dhe gjithashtu mbron shëndetin e zemrës. Yndyrnat, veçanërisht yndyrat e pashëndetshme të barkut, bëhen më pak rezistente.

Pirja e kësaj pije çdo ditë për 15 deri në 20 ditë, së bashku me një dietë të duhur, mund të japë rezultate të shkëlqyera. Molla jeshile, veçanërisht, dhe enzimat e saj, e bëjnë më të lehtë shpërbërjen e yndyrës.

Këshillohet që krahas kësaj pije të hani një mollë jeshile natyrale të paktën tre herë në javë. Ju mund të përfitoni nga pektina që gjendet në lëkurën e mollës, një fibër që është veçanërisht e dobishme.

Përgatitja e ujit me kanellë, mollë dhe limon

Përbërësit
1 litër ujë

2 mollë jeshile

1 deri në 2 shkopinj kanellë ceylon (10 g)

Lëngu i një limoni

Përgatitja

Zgjidhni mollët organike të cilësisë së mirë, lajini mirë dhe prisni në feta (nuk ka nevojë t’i qëroni). Shtrydhni limonin për të marrë lëngun e tij dhe përzieni me ujë. Shtoni fetat e mollës dhe shkopinjtë e kanellës në ujë. Lëreni në frigorifer për dy orë. Opsionale, mund ta lini brenda natës për të lënë kanellën, mollët dhe limonin të lëshojnë përbërësit e tyre aktivë. Pini një gotë pak para çdo vakti kryesor për të shijuar përfitimet e tij.