Lëvorja e portokallit, zhytini në 1 shishe ujë: kurseni shumë para

Lëvorja e portokallit, zhytini në 1 shishe ujë: kurseni shumë para
A e dini se lëvozhgat e portokallit në një shishe plastike me ujë mund t’ju ndihmojë të kurseni një shumë të konsiderueshme parash, ja për cfarë janë të dobishme?

A e dini se njomja e lëvozhgave të portokallit në një shishe plastike me ujë mund t’ju ndihmojë të kurseni një shumë të konsiderueshme parash? Portokallet, kryesisht të disponueshëm nga dhjetori deri në shkurt, jo vetëm që janë të pasur me vitaminë C, por gjithashtu kanë veti të forta antioksiduese dhe kanë një efekt qetësues ndaj stresit. Ato stimulojnë aktivitetin e trurit, ndihmojnë në detoksifikimin e trupit dhe ndihmojnë në tretje. Portokallet janë gjithashtu të mbushura me magnez dhe kalium, thelbësore për funksionet e muskujve të zemrës dhe qarkullimin e qetë të gjakut.

Lëkura portokalli për përdorime të ndryshme

Përtej përfitimeve të tyre shëndetësore, portokallet mund të përdoren në trajtime të ndryshme bukurie për trupin, fytyrën dhe flokët, falë vetive të tyre të ndryshme. Ato gjithashtu mund të përdoren për pastrim, veçanërisht lëvozhgat që përmbajnë acid citrik.

Lëkura portokalli për pastrimin e shtëpisë

Acidi citrik në lëvozhgat e portokallit i bën ato një mundësi të shkëlqyer për pastrimin e shtëpisë. Ja se si të transformoni lëvozhgat e portokallit në një agjent pastrimi:

Qëroni portokallin: Ka disa mënyra për të qëruar një portokall në mënyrë efikase, ose duke rrëshqitur thikën horizontalisht për të marrë një rrip të vetëm me lëvozhgë ose duke i prerë të dy skajet e portokallit, duke krijuar hapësirë midis lëvozhgës dhe tulit me një lugë dhe më pas duke bërë një prerje vertikale për të marrë një lëvore të paprekur.

Përgatisni:

Përgatitni lëvozhgat: Pasi të keni qëruar portokallin, lani lëvozhgat me ujë dhe kripë për të hequr çdo mbetje parazitësh ose pesticidesh. Më pas, lëvoren e presim në rripa ose sipas dëshirës.

Bëni pastruesin: Vendosni lëvozhgat e portokallit në një shishe plastike të pastër, duke e mbushur përgjysmë. Shtoni një lugë çaji sodë buke dhe ujë, duke lënë pak hapësirë në krye të shishes për fermentim.

Procesi i fermentimit: Lëreni tretësirën të fermentohet në një vend të thatë larg dritës direkte për rreth 3 ditë. Hapeni kapakun çdo ditë për të çliruar gazra. Pasi të jetë gati, solucioni i portokallit mund të përdoret për larjen e enëve dhe pastrimin e sipërfaqeve të kuzhinës, falë kombinimit të acidit citrik dhe sodës së bukës.