Arsyet e shkëlqyera për të mos i hedhur kurrë lëvozhgat e patateve

Trajtimi i flokëve të bardhë me lëvozhgë patate

Heqja e flokëve të bardhë mund të jetë një shqetësim për shumë njerëz. Nëse po pyesni se si ta trajtoni këtë, një metodë e shpejtë dhe natyrale përfshin përdorimin e lëvozhgave të patates. Flokët e bardha zakonisht shfaqen në një moshë të caktuar, me disa njerëz që i vërejnë qysh në të njëzetat e tyre, ndërsa të tjerë i përjetojnë më vonë në jetë. Shfaqja e flokëve të bardhë ndonjëherë mund të jetë e sikletshme ose të perceptohet si një shenjë e plakjes. Shumë gra përdorin bojëra flokësh për të mbuluar flokët e bardhë, por këto bojëra shpesh përmbajnë kimikate që mund të jenë të dëmshme për flokët dhe lëkurën e kokës. Prandaj, është e preferueshme të përdorni metoda natyrale për të mbuluar flokët e bardhë dhe një nga këta përbërës natyralë është lëvozhga e patates.

Trajtim i lëvozhgës së patates për flokë të bardhë:

Kur përdorni bojëra flokësh për të mbuluar dhe trajtuar flokët e bardhë, kjo mund të marrë kohë dhe e shtrenjtë. Për më tepër, bojërat kimike mund të dëmtojnë flokët dhe lëkurën e kokës. Një truk i ri, më pak i kushtueshëm dhe më i sigurt është përdorimi i një qese me patate. Lëvorja e patates përmban një enzimë të quajtur katekolazë, e cila përdoret në produktet kozmetike dhe ndihmon në shtimin e ngjyrës së flokëve.

Patatet janë gjithashtu të pasura me vitamina A, B6, C, D, E dhe përmbajnë hekur, zink, bakër, kalcium, kalium, niacinë dhe magnez. Këto lëndë ushqyese janë të dobishme për shëndetin e flokëve dhe skalpit të kokës dhe mund të parandalojnë rënien dhe ndarjen e majave të flokëve.

Përfitimet e përdorimit të ujit me patate në flokë për trajtimin e flokëve të bardhë:

Patatet kanë shumë përfitime shëndetësore dhe bukurie për trupin dhe lëkurën. Uji me patate ndihmon në eliminimin e rrathëve të errët rreth syve dhe është i dobishëm për flokët, duke rritur rritjen e flokëve dhe duke errësuar flokët e bardhë pa dëmtuar flokët dhe lëkurën e kokës. Lëvoret e patates mund t’i japin flokëve një shkëlqim natyral duke fshehur ngjyrën e bardhë.

Niseshteja në perime veprojnë si ngjyra natyrale dhe janë përdorur si ngjyra pëlhurash për shekuj. Eksperimentet kanë treguar se lëvozhga e patates është shumë efektive në ngjyrosjen natyrale të flokëve të bardhë kur përdoret rregullisht dhe vazhdimisht.

Si të përdorni lëvozhgën e patates për të hequr qafe qimet e bardha:

Nëse po kërkoni një mënyrë të shpejtë për të trajtuar flokët e bardhë, duhet ta provoni këtë metodë. Përdorimi i lëvozhgave të patates për të ngjyrosur dhe trajtuar flokët e bardhë mund të duket i çuditshëm, por është efektiv dhe i natyrshëm. Metoda është shumë e lehtë për t’u ndjekur:

Zieni disa patate për 20 minuta.

Nxirrni lëvozhgat e patateve dhe vendosini në një blender (përdorni lëvozhgat, jo vetë patatet).

Lani flokët si zakonisht, më pas aplikoni lëvozhgat e patates në flokë.

Lëreni lëvozhgat e patates në flokët tuaj për të paktën 15 minuta, më pas shpëlajeni tërësisht me ujë.

Përdorni një maskë flokësh ose kondicioner për të eliminuar erën e lëvozhgës së patates nga flokët dhe skalpi juaj dhe do të arrini rezultate të shkëlqyera në trajtimin e flokëve të bardhë.

Një tjetër metodë për të përdorur lëvozhgën e patates për flokë të bardhë:

Përbërësit:

Qëroni 6 patate (sa më shumë lëvozhga të përdoren, aq më e fortë është tretësira).

Ujë të vluar.

Vaj esencial (opsionale).

Një sitë e përshtatshme ose një copë garzë e pastër.

Një tas i pastër.

Përgatitja e ujit për lëvozhgën e patates për flokë të bardhë:

Shtoni lëvozhgat e patates në një enë me ujë të vluar dhe lëreni të ziejë për të paktën 25 minuta.

Fikni zjarrin dhe lëreni të ftohet për 15 minuta të tjera.

Kullojeni përzierjen duke përdorur një sitë të përshtatshme ose një copë leckë të pastër.

Derdhni lëngun në një tas të pastër dhe hidhni lëvozhgat e patateve.

Shtoni disa pika të vajit tuaj esencial të preferuar (opsionale).

Lëreni ujin e lëvores së patates të ftohet në temperaturën e dhomës përpara se ta përdorni.

Aplikimi i ujit të lëvozhgës së patates për të trajtuar flokët e bardhë:

Lani flokët me shampo dhe balsam si zakonisht.

Krehni flokët për t’u zbërthyer.

Ndani flokët tuaj në disa pjesë, nga 4 në 6, në varësi të trashësisë dhe gjatësisë së flokëve tuaj.

Aplikoni mjaftueshëm ujë nga lëvozhga e patates në çdo pjesë për ta mbuluar plotësisht, duke u siguruar që të arrijë në lëkurën e kokës për stimulim efektiv.

Shpëlajini flokët me ujë të ftohtë ose lini ujin e lëvozhgës së patates në flokë, duke i tharë me një peshqir të vjetër.

Stiloni flokët si zakonisht.

Në varësi të sasisë së qimeve të bardha që keni dhe nivelit të dëshiruar të errësimit, përsëritni disa herë procesin e ngjyrosjes me ujë të lëvozhgës së patates për të arritur mbulimin e dëshiruar pa përdorur bojëra komerciale që përmbajnë kimikate të dëmshme.